PVC stolarija

Punila uglavnom određuju i kvalitet i svojstva PVC profila i u suštini čine manje od 1% ukupne mase PVC profila od koga se pravi PVC stolarija. Zato je i “štetnost” koja se pominje u vezi PVC stolarije u praksi praktično nemerljiva.

PVC je skraćenica od polivinil - hlorid i predstavlja proizvod petrohemijske industrije, pripada tipu polimera proizvedenih petroleuma ili prirodnog gasa i soli, a hemijska formula je (CH2 - CH2). Nakon mešanja sa ostalim materijalima za punjenje ovaj polimer se uz dejstvo toplote omekšava i postaje pogodan za dalje oblikovanje. PVC je retka termoplastika koja u svom lancu sadrži atome hlora. Zbog toga što sadrži hlor tačka topljenja PVC-a je veoma visoka tako da u slučaju izbijanja požara materijal ispoljava osobinu samogasivosti.

PVC se lako razlaže pri veoma visokim temperaturama proizvodeći hlorovodoničnu kiselinu i korozivni gas za razliku od drugih polimera. Zbog toga je cena PVC materijala relativno niska (zbog ovih korisnih nusprodukata koji mogu dalje da se esploatišu). PVC je najčešće korišćen plastični materijal nakon polietilena.

Da li je PVC materijal štetan?

Za ovaj materijal vezane su mnoge nedoumice koje se tiču njegove štetnosti, kancerogenosti, ekološke neispravnosti i sl. Sam materijal naime sadrži određene sastojke koji spadaju u tzv. kancerogene. Pre nego što se PVC oblikuje u profil, dodaju se određeni modifi katori (punila) da bi se povećala otpornost materijela. Ti modifikatori su soli teških metala kao sto su barijum, kadmijum, kalaj i olovo. Oni se koriste za stabilizaciju i bojenje. Takođe se dodaju razni filteri (kao na primer kalcijum karbonat), aditivi koji olakšavaju rukovanje i maziva.

Olovo se izdvaja kao sastojak profila koji je otrovan, međutim, cevi koje u sebi sadrže odrađenu količinu olova su dozvoljene za korišćenje u vodovodnoj mreži. Punila uglavnom određuju i kvalitet i svojstva PVC profi la i u suštini čine manje od 1% ukupne mase PVC profi la od koga se pravi PVC stolarija. Zato je i “štetnost” koja se pominje u vezi PVC stolarije u praksi praktično nemerljiva.

PVC prozori - načini otvaranja

Otklopno Zaokretni PVC Prozor
PVC prozori se mogu izraditi sa nekoliko vrsta otvaranja. Najčešća izvedba je Otklopno Zaokretni PVC prozor. Kod otklopno zaokretnog prozora se poluoliva okrene u gornji položaj i prozor se otvara na otklop (kip otvaranje). Moguće su izvedbe i polu kip otvaranje ili djelomični kip prozor, no to ovisi o škarama okova koje omogućavaju da se poluoliva (kvaka prozora) zaokrene za 45 stupnjeva i pvc prozor je otvoren na djelomičan kip.



Ova oznaka označava Otklopno zaokretni PVC prozor koji se otvara na lijevu stranu gledano iznutra.


Zaokretni PVC Prozor
Slijedeća izvedba je Zaokretni PVC prozor. Zaokretni prozori se mogu otvarati prema unutra ili prema van, no uvijek je poželjno kod ugovaranja "gledati" prozore iznutra kako ne bi došlo do zabune kod smijera otvaranja. Kada se izrađuje prozor koji se otvara zaokretno prema van onda se koriste drugačiji pvc profili kako bi letvice stakla bile opet sa unutrašnje strane.




Otklopni PVC Prozor
Ponekad je dovoljno imati PVC prozor samo radi provjetravanja te se tada izrađuje izvedba Otklopni ili Kip PVC prozor. Otklopni pvc prozori ili kip prozor se može otvarati poluolivom ili ventusom. Za vrste ventusa i mogućnosti otvaranja sa ventus mehanizmima možete pročitati više ako kliknete ovdje...



Schwing PVC Prozor
Puno rijeđe se kod nas koriste Schwing prozori koji se otvaraju oko centralne osi. Vrlo česta izvedba Schwing prozora se izrađuje kod okruglih prozora jer se okrugli prozor može izraditi da se otvara samo do polovine. Kod Schwing PVC prozora zapravo imamo kompletan prozor otvoren.

PVC Balkonska Vrata - razlike u odnosu na PVC prozore
PVC balkonska vrata se ne razlikuju od PVC prozora po izvedbi za neke standardne manje dimenzije PVC balkonskih vrata. No ako želimo imati cilindar bravu na vratima ili ako su vrata nešto većih dimenzija onda se koristi širi pvc profil krila.


Aluminijski prag za PVC balkonska vrata
Ponekad je potrebno izvesti niži prag na balkonskim vratima što se izvodi aluminijskim pragom za vrata koji moše biti 20mm visine ili 40mm visine. 20mm aluminijski prag za vrata se postavlja kada prag dolazi na gotovi pod i nije ga moguće ukopati.




Spojna traka za PVC balkonska vrata
Kod spajanja PVC balkonskih vrata sa PVC prozorima potrebno je koristiti spojne trake sa vanjske i unutrašnje strane kako ne bi došlo do stvaranja hladnog mosta. Vijci za spajanje nikada ne mogu "držati" PVC profile spojene po cijeloj dužini. Spojna traka za PVC profile omogućava dodatnu zaštitu i zapravo spriječava "otvaranje" spoja dvaju profila.




Proširenje štoka za PVC balkonska vrata
Kod ugradnje PVC balkonskih vrata vrlo često je potrebno proširiti okvir (štok), pogotovo sa doljnje strane do sirovog betona. To se izvodi sa proširenjima štoka (okvira), takozvanim pvc tumplama. Postoje nekoliko visina proširenja i to 20-25mm, 50mm i 100mm tumple.

To je posebno bitno kada su različite visine gotovog poda sa unutrašnje i vanjske strane objekta. Na taj način osiguravamo jednaku kvalitetu toplinske i vodonepropusne zaštite ispod pvc balkonskih vrata bez obzira na završnu izvedbu balkona ili terase sa vanjske strane.

Okovi i načini otvaranja PVC kliznih vrata
PVC klizna vrata proizvodimo u nekoliko izvedbi i sa dvije vrste okova. Prvi, i jeftiniji, je poluautomatski okov za otklopno klizne vrata. Kod takve vrste okova kod zatvaranja otklopno kliznih vrata krilo ne "upadne" u kip položaj autommatski, već ga je potrebno stisnuti rukom. Nakon toga je potrebno rukom zatvoriti krilo iz kip položaja u zatvoreni položaj i tada zakrenuti kvaku.

Drugi vrsta okova za klizna vrata je automatski okov kod kojega krilo kod zatvaranja samo upadne u kip položaj i ostane u tom položaju dokle god ne zakrenemo kvaku. Zakretanjem kvake, koja je bitno veća nego kod poluautomatskog okova, krilo se zatvara automatski bez potrebe da krilo pritišćemo rukom iz kip položaja.


Presjek otklopno klizne stijene


   Moguće je napraviti i dvokrilnu otklopno kliznu stijenu kod koje jedno krilo je kip i kliže u jednu stranu, dok je drugo krilo samo klizno u suprotnu stranu. Sa svake strane je potreban fiksni element u širini jednog krila. Na taj način se može postići veliki otvor u sredini prostora. Obično se takve stijene koriste za izlaze iz stambenog prostora na velike terase.



PVC otklopno klizne stijene su vrlo pogodne za ugradnju u stambene prostore, za zatvaranje balkona, za izlaze iz zimskih vrtova ili kod potrebe provjetravanja ili otvaranja vrlo uskih prostora, zato što zauzimaju vrlo malo korisnog unutrašnjeg prostora kod otvorene pozicije krila.



Naime kotači sa škarama "izbace" krilo u unutrašnjost prostora do 120mm tako da nam ostaje odlična iskoristivost prostora za razliku od krila koja se otvaraju zaokretno u prostor.

Treba voditi računa da je kod pvc kliznih vrata otvoreni dio uvijek 1/2 ukupne širine stijene, a da je drugi dio vrata ili stijene fiksan.

Umjesto fiksnog dijela kliznih vrata može se izraditi otklopno zaokretno ili samo zaokretno krilo, ali to povećava cijenu PVC kliznih vrata. Kod takvog krila se umjesto klasične poluolive ugrađuje "slijepa kvaka". Kod takve kvake je sama ručica poluolive posebno, a na krilu se nalazi samo ukrasni poklopac rupe za poluolivu. Takva izvedba poluolive otklopno zaokretnog krila je nužna jer bi klizno krilo zapinjalo za klasičnu poluolivu.

PVC Otklopno klizna vrata se izrađuju i kao dvokrilna gdje jedno krilo kliže u jednu, a drugo krilo u drugu stranu. Na taj način se mogu zatvoriti puno širi otvori. Kod takve izvedbe PVC kliznih vrata uvijek se prvo može otvoriti isto krilo i to krilo je u otklopnoj ili kip izvedbi dok je drugo krilo kliznih vrata samo klizno.



Paralelno klizne stijene - Patio Door
PVC Klizne stijene ili paralelne klizne stijene se izrađuju tako da je moguće sva klizna krila pomicati u jednu ili drugu stranu. Svako krilo ima svoje kotače i svoju vodilicu pa se može izraditi dvokrilna ili trokrilna stijena kod koje može biti jedno krilo klizno ili više njih. Uglavnom brtvljenje je na metlice i preklop krila i nema mogućnosti izrade otklopnog ili kip krila. Zavisno od veličine otvora može se izraditi klizni prozor ili Patio door. Patio door je moguće izraditi do max. 3500 x 2300 mm.



Podizno klizne stijene - Hebeschiebe turen
Podizno klizna stijena omogućava zatvaranja izuzetno širokih raspona. Maksimalna širina izgradnje do 6m. Pogodna za zatvaranje bazena jer se može ugraditi da prag stijene bude potpuno u podu, za zatvaranje zimskih vrtova ili izlaza na veliku terasu.

Presjek podizno klizne stijene


Podizno klizna vrata mogu biti izrađena sa jednim, dva, tri ili četiri krila. Boje mogu biti bijela ili u imitaciji drveta jednostrano ili obostrano. Za sve dodatne potrebne informacije možete nas kontaktirti putem formulara sa glavnog izbornika